Rozrzutność społeczeństwa po przemianach

Nasze społeczeństwo lubi kupować. Ciężko powiedzieć, czy jest to związane z wynagradzaniem sobie okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, gdy kupno parówek potrafiło urosnąć do rangi wielkiego wydarzenia, czy może coś zupełnie innego. Co prawda takie podejście ma swoje plusy, gdyż według analiz ekonomistów po części dzięki zacięciu Polaków do zakupów nasza gospodarka ma się lepiej, niż inne. Pytanie tylko, czy stać nas na taką rozrzutność?

Polacy przyzwyczaili już się do pełnych półek, jednakże pojawił się inny problem, a mianowicie ceny. Kupno porządnego obuwia to nierzadko wydatek, który potrafi zabrać nam nawet połowę pensji. Oczywiście, są to buty z zdecydowanie wyższej półki, nie zmienia to jednak faktu, iż liczby na metkach potrafią być przerażające, szczególnie gdy porównamy je z przeciętnymi zarobkami.

Rzecz jasna bez problemu można znaleźć tańsze sklepy, gdzie buty męskie mogą kosztować ćwierć tego, ile musielibyśmy wyłożyć w nieco bardziej markowym punkcie, ale nie należy się łudzić, iż te obuwie wytrzyma dłużej, niż jeden sezon. Nie można tez zapomnieć, że stosowane w nich materiały są przeważnie sztuczne, co mocno odbije się na potliwości stopy. Dla osób, które są po prostu biedne tego typu miejsca stanowią jedyne źródło taniego obuwia, jednakże w innym wypadku lepiej obchodzić tego typu przybytki z daleka i decydować się na nieco lepszy sort, który wcale niekoniecznie musi rujnować nasza kieszeń, gdyż rozmaite przeceny i rabaty to obecnie chleb powszedni.