Najczęstsze problemy przy zakładaniu własnej firmy

palec wskazujący faceta w garniturze

Mimo tego, że panuje powszechne przekonanie mówiące o tym, że Polska nie jest krajem przyjaznym dla przedsiębiorców, coraz większa ilość osób pracujących na pełen etat rezygnuje z niego na rzecz założenia własnej działalności gospodarczej. Niestety, znaczna część firm upada w przeciągu pierwszego roku, głównie poprzez błędy popełniane już na samym początku. Ich znaczną część można ominąć, więc czemu by tego nie zrobić?

Plan to klucz do sukcesu

Własna firma to ogromna odpowiedzialność — ale o tym już chyba wiecie? Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się poprzez dokładny plan naszych działań. Kwestie takie jak to, kto będzie naszą grupą docelową, skąd będziemy brali dostawców naszych produktów, czy nawet to, jak sfinansujemy nasza działalność – wszystko musi być dokładnie przemyślanie i zawarte w naszej strategii działania. Wyobrażacie sobie założyć biznes tu i teraz, bez żadnego planu? My także nie!

Księgowość

Innym wyzwaniem, z jakim spotykają się nowi przedsiębiorcy, jest kwestia księgowości. Problemem, który starają się ono rozwiązać, jest odpowiedź na pytanie: kto powinien ją prowadzić? Do wyboru mamy robienie tego we własnym zakresie, które może być w teorii najtańsze, lecz ilość czasu poświęconego na zdobycie wiedzy wraz z wykorzystywaniem tego w praktyce może być krótko mówiąc, nieopłacalne. Innym pomysłem może być zlecenie tego zewnętrznej firmie lub nawet stworzenie dedykowanego działu w naszej firmie! Pierwsza z nich jest znacznie tańsza w utrzymaniu, lecz musimy się liczyć, z tym, że nie będziemy jedyną firmą obsługiwaną przez to biuro, co może odbijać się na czasach realizacji zadań. W przypadku drugiego wyjścia stanowczo odradzamy to mikroprzedsiębiorstwom. Jest to niepotrzebny wydatek, którego nie powinniśmy ponosić przy tak małej ilości klientom. Więcej o założeniu firmy znajdziesz na https://mojanowoczesnafirma.pl/jak-zalozyc-firme-poradnik-krok-po-kroku/

Za dużo naraz

Ostatnim błędem popełnianym przez przedsiębiorców przy zakładaniu firmy jest bycie tak zwanym „człowiekiem – orkiestrą”, czyli branie zbyt dużej ilości obowiązków na siebie. Wykonywanie większości lub nawet wszystkich czynności związanych z funkcjonowaniem firmy może być dobrym pomysłem w krótkim okresie, jednak na dłuższą metę nie ma ono sensu. Nie tylko padniemy z wycieńczenia, ale także będziemy nieefektywni we wszystkim, co robimy.

Podsumowanie

Wymienione problemy to tylko zalążek tego, z czym spotykają się nowi przedsiębiorcy działający na każdym rynku. Naszym naturalnym odruchem powinno być to, aby w miarę możliwości ich unikać, jednak czasami nawet to nie pomaga. Rosnąca konkurencja sprawia, że nie każdy jest w stanie prowadzić wysoką sprzedaż swoich produktów i usług. Nie powinniśmy się jednak poddawać zbyt szybko, gdyż dobrze wiemy, że nie od razu Rzym zbudowano!