Czym zajmuje się menadżer floty?

Niezależnie, w jakiej dziedzinie specjalizuje się dane przedsiębiorstwo, o ile posiada flotę przynajmniej kilkunastu pojazdów, powinno  zatrudnić osobę sprawującą obowiązki menadżera floty. Dzięki niemu zarządzanie taką ilością samochodów, nie tylko będzie przebiegać wydajnie, ale pozwoli również na znaczne obniżenie kosztów  funkcjonowania firmy.

Często można zauważyć, że duże koncerny posiadają dział, który przeznaczony jest wyłącznie na kwestie związane z transportem. Właśnie tam pełni swoje obowiązki tzw. „fleet manager”.

Obowiązki

Zarządzanie flotą nie jest przy tym jedynym zadaniem takiego pracownika. W związku z tym, że może on zostać oddelegowany do różnych działów (logistyka, administracja itp.), zajmuje się również zakupami biurowymi, ubezpieczeniami, ale i pracami księgowymi. Z perspektywy nieobeznanych jeszcze dobrze z rynkiem pracy osób pełnienie funkcji opiekuna floty wydaje się pracą marzeń.  Wynika to z przeświadczenia o możliwości częstego obcowania z nowoczesnymi autami i możliwością ich prowadzenia.

Jednakże menadżer zarządzający flotą samochodową większość swoich codziennych obowiązków wykonuje przy komputerze. Wszystko z powodu konieczności stałego kontaktu z serwisami, sprawdzaniem nieścisłości pracy floty (nadmierne spalanie paliwa czy niedostosowywanie się do terminów). Przy tym musi mieć on również na uwadze sprawy ubezpieczeniowe czy konieczność doradzania kierowcom w razie potrzeby.

Narzędzia pracy

Najistotniejszym w pracy menadżera przedmiotem nie jest wbrew pozorom auto, a komputer (ewentualnie laptop) oraz komórka. Szczególnie ten ostatni będzie wielokrotnie wykorzystywany, ponieważ potrzebę rozmowy z osobą zarządzającą flotą ma prawie każdy w firmie – kierowca potrzebujący natychmiastowej naprawy pojazdu, kierownik z zapytaniem, kiedy do siedziby przedsiębiorstwa dojdzie zamówione auto, czy zewnętrzny sprzedawca, chcący przedstawić nową ofertę. Przy tym nie zawsze takim koordynatorom przydzielane są służbowe samochody.

Jest to jednak zalecane, ponieważ często taki pracownik zajmuje się dużą ilością zadań. Przez co zachowanie mobilności w sytuacjach awaryjnych, wydaje się kwestią priorytetową. Będzie to opłacalne nie tylko dla samego zainteresowanego, ale i właściciela firmy. Skuteczny menadżer jest w stanie zapewnić biznesowi nawet do kilkudziesięciu procent oszczędności.

Podsumowanie

Zatrudniając menadżera floty, przedsiębiorca może liczyć na prawidłowe funkcjonowanie floty samochodowej oraz zminimalizowanie jej kosztów. Dlatego zajęcie to związane jest z ogromem obowiązków, ale i mnóstwem satysfakcji.

Artykuł powstał we współpracy z Verizon Connect