Czym jest spread walutowy?

Tablica kantoru z kursami kupna i sprzedaży walut

Przeglądając strony internetowe o tematyce finansów, witryny banków czy kantorów internetowych, a nawet czasem portale informacyjne, natknąć można się na wiele tajemniczych słów. Pośród wielu z nich, jednym z najczęściej używanych jest spread, często omawiany w kontekście walut. Czym on właściwie jest i jakie ma znaczenie? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Spread – definicja

Najprościej mówiąc, spreadem walutowym nazywamy różnicę pomiędzy ceną sprzedaży i ceną kupna określonej waluty w danym momencie. Przykładowo, spread równy będzie 1 groszowi w przypadku, gdy kantor ustali kurs kupna korony norweskiej na 0,45 zł, a cenę jej sprzedaży na 0,46 zł. Chociaż różnica ta wydaje się niewielka, to właśnie na niej zarabiają wszystkie firmy zajmujące się handlem walutami.

Gdzie najkorzystniej wymieniać walutę?

Na samym początku należy powiedzieć, że każdy bank i kantor samodzielnie ustala swój spread (który może zmieniać się także w czasie), decydując tym samym o swoich zyskach. Na ogół przyjmuje się, że najkorzystniejszymi firmami, w których można wymienić walutę, są kantory internetowe. Kolejne pod względem opłacalności są kantory stacjonarne, natomiast na szarym końcu plasują się banki.

Bnaknoty obcej waluty - dolary i inne

Aby lepiej zrozumieć to,  jak duża jest rozbieżność w spreadach pomiędzy kantorami i bankami, warto zamiast jego wartości walutowej, przyjrzeć się wartości procentowej. Można to zrobić za pomocą poniższego wzoru:

W kantorach internetowych wartość ta przeważnie waha się między 1% a 3%, natomiast w bankach wynosi ok. 6%.

Spread a kredyt walutowy

Monety i banknoty obcych walut leżące koło sejfu z kluczykiemPoruszane zagadnienie jest szczególnie istotne w przypadku osób spłacających kredyty walutowe, których opłacalność w znacznym stopniu zależy od kursu waluty, w której zaciągnięta została pożyczka. Banki wypłacają w złotówkach równowartość sumy kredytu w innej walucie, licząc po kursie kupna.

Oznacza to, że biorąc kredyt na 10 tysięcy dolarów przy kursie kupna równym 2,81 i przy kursie sprzedaży równym 2,92, od banku otrzymalibyśmy 28100 złotych. Natomiast gdybyśmy mogli spłacić kredyt tego samego dnia, musielibyśmy oddać 29200 złotych.

W związku z problemami osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich w pierwszej dekadzie obecnego stulecia, przyjęto ustawę, w której uregulowana została możliwość zakupu spłaty raty w gotówce wymienionej np. w kantorze internetowym.

Podsumowanie

Spread walutowy jest czymś, z czego warto zdawać sobie sprawę, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy wzięcie dużego kredytu hipotecznego. Jeśli zastanawiacie się gdzie korzystnie wymienić waluty, polecamy zrobić to za pośrednictwem kantoru internetowego.


Artykuł powstał przy współpracy z https://nordiqa.com