Czy headhunting jest naprawdę taki zły?

Zawód headhuntera mimo tego, że jest bardzo ciekawym, ale też diabelsko trudnym stanowiskiem, przez lata nie może się uwolnić od swojego pejoratywnego tłumaczenia: „łowcy głów”. Jeszcze inni uważają osoby pracujące w tej branży za złodziei, gdyż „wykradają” oni integralne części skrupulatnie budowanych zespołów. Dziś pomożemy wam w zrozumieniu, dlaczego nie są oni tak źli, jak ich się przedstawia?

Skąd wziął się headhunting?

Headhunting w Polsce ma dość krótką historię, jednak na przykład w Stanach zjednoczonych stał się już całkowitą codziennością. Wraz z rozwojem dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi, wzrosło również zapotrzebowanie na usługi, mające na celu wyszukanie w innych firmach najlepszych możliwych kandydatów do zatrudnienia. „Łowcy głów” to zwyczajnie odpowiedź na to, że poszczególne przedsiębiorstwa dostrzegają to, jaką przewagę konkurencyjną mogą uzyskać dzięki odpowiednim specjalistom.

Profil headhuntera

Profesjonalny headhunter to w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach osoba, która zna się na danej branży jak mało kto. Dziś mało kto, zajmuje się takimi działaniami dla każdego typu rynku. Głównie wynika to z tego, że usługi specjalistów kosztują, a dzięki większej koncentracji na danej branży, są oni w stanie wykonać swoją pracę w możliwie najlepszy sposób. Tylko tak headhunter prześwietli odpowiedniego kandydata pod względem jego kompetencji, cech charakteru i potencjalnego rozwoju.

Kontrowersje

Głównym zrzutem co do pracy headhunterów jest fakt, w jaki sposób działają. Dość oczywiste jest to, że „przejęcie” pracownika od konkurencyjnej firmy, to zadanie wymagające ogromnej dyskrecji. Tak naprawdę, to, w jaki sposób dotrą oni do określonego pracownika z określonej firmy, jest kwestią ich wyobraźni i bardzo rozległych kontaktów budowanych przez lata. Pamiętajmy jednak o tym, że ostateczną decyzję na temat wzmocnienia konkurencyjnej firmy podejmuje sam pracownik i wszystko odbywa się w sposób legalny.

Podsumowanie

Mimo tego, że duża ilość przedsiębiorców uważa headhunting za łamanie pewnych moralnych zasad, statystyki pokazują co innego. Osoby zajmujące się prowadzeniem swoich firm zaczynają dostrzegać jakie korzyści może im przynieść skorzystanie z pracy takiego specjalisty. Gwarantujemy wam, że jeżeli headhunter twierdzi, że dana osoba będzie świetnym elementem naszego zespołu, to wie, o czym mówi!

Jeśli szukasz headhuntera to musisz skontaktować się z firmą Lobo HR!