Automatyzacja przemysłowa i jej siła w dzisiejszych czasach

ramie robota przemysłowego

W roku 2017 bardzo ciężko wyobrazić sobie prężnie działającą fabrykę bez obecności robotów przemysłowych oraz systemów informatycznych, które dbają o ich poprawne funkcjonowanie. Zarówno wspomniane programy, jak i funkcjonowanie „biernych wykonawców” to prawdziwe dzieło artystów, jakimi niewątpliwie są inżynierowie. W ten sposób nie da się zaprzeczyć wielkiej roli, jaką odgrywa automatyzacja przemysłowa. Dziś postaramy się omówić korzyści, jakie możemy uzyskać, stosując ją w naszym zakładzie produkcyjnym.

Wielkość produkcji poszybuje w górę

Jeżeli decydujemy się na wykorzystanie robotów w codziennej działalności firmy, prawdopodobnie jest to spowodowane pragnieniem zwiększenia produkcji. Każdy rynek rośnie, a co za tym idzie, musimy dostarczać coraz większą ilość dóbr, aby zaspokoić każdego konsumenta. Praca maszyn jest efektywniejsza, szybsza i przede wszystkim wydajniejsza. Maszyny nie męczą się i nie potrzebują odpoczynku, aby dobrze wykonywać swoje zadania. Czas to pieniądz i każda przerwa to jego strata.

Lepsza jakość i dokładniejsza kontrola

Przy produkcji seryjnej bardzo ciężko jest utrzymać jednakową jakość produktów, a co dopiero efektywnie ją kontrolować. Żaden człowiek nie jest w stanie zastąpić maszyny, która jest w stanie wykonywać zaprogramowane czynności z tym samym stopniem dokładności i ze zminimalizowaniem strat i błędów. Wystarczy odpowiednio zaprogramować robota, a cały proces wytwórczy stanie się znacznie łatwiejszy. Dlatego właśnie firma Ekod wprowadziłą do swojej oferty robota spawalniczego https://ekod.com.pl/oferta/robotyzacja/.

Niższe koszty

Mimo tego, że wprowadzenie automatyzacji może być powiązane z pewnym ryzykiem (zwłaszcza finansowym), lecz mogą przynieść firmie spore oszczędności. Po pierwsze, daje nam to jako przedsiębiorcom możliwość redukcji liczby etatów. Po drugie, dzięki robotom przemysłowym nasza fabryka może pracować 24 godziny na dobę, utrzymując ten sam stopień powtarzalności i dokładności. W dłuższym okresie będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na naszą firmę.

Bezpieczeństwo

Praca na hali produkcyjnej cechuje się dużym stopniem ryzyka dla pracowników. Prace związane z wycinaniem czy spawaniem są szczególnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Zastosowanie automatyki przy takich stanowiskach w znaczny sposób poprawi bezpieczeństwo pracy. Ponadto maszyny mogą pracować bez przerwy w warunkach skrajnie groźnych i szkodliwych.

Automatyka przemysłowa, jak sami zresztą widzimy, może mieć kolosalny wpływ na rozwój naszej fabryki. Mimo że, początkowo koszty przeprowadzenia tego procesu mogą odstraszyć, opłaci się przeznaczyć pewne nakłady pieniężne na rozwój systemów produkcyjnych. Coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na ten krok, a głównym powodem są poważne oszczędności oraz poprawienie jakości produkcji. Wszystko to sprawia, że aby pozostać firmą rentowną, jest to kluczowy krok do podjęcia.