Co powinna zawierać dobra karma dla psa i kota

Przycupnięty czarny kot

Każdy domowy zwierzak zawsze wpada w radosny szał, gdy napełniamy jego miskę. Z tym że smak i aromat kocich i psich przysmaków to niestety nie wszystko. Najważniejsze jest, by posiłki naszych ukochanych czworonogów dostarczały im odpowiednią ilość potrzebnych do życia składników i mikroelementów.

Chrupki suchej karmyZarówno dla psa, jak i kota, najważniejszym składnikiem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania jest białko zwierzęce. Ten główny element diety powinien zdecydowanie przeważać w składzie każdej z produkowanych dla naszych czworonogów karm. Jednak jak się okazuje, jest to praktyka niezwykle rzadka. Producenci karm, zarówno tych dla kotów, jak i psów, w celu ograniczenia kosztów produkcji oraz zbicia ceny samego produktu, zamiast niezbędnego mięsa dodają do karm masę wypełniaczy w postaci zbóż, ziemniaków czy kukurydzy. Pół biedy, jeśli są to te dwie ostatnie pozycje – zawierają one co prawda dużo węglowodanów (które sprzyjają szybkiemu przybieraniu na wadze), ale nie dostarczają szkodliwego dla układu trawiennego naszych pupili nagminnie obecnego w zbożach glutenu. Białko zwierzęce dostarczane w postaci mięsa w różnych formach (od świeżego po różnego rodzaju mączki) często stanowi znikomy procent psiego czy kociego posiłku. Jest to charakterystyczne zjawisko dla większości karm dostępnych w sieciach dużych marketów. Dobra sucha karma dla psa powinna zawierać w swoim składzie co najmniej 20% produktów i przetworów mięsnych. Stwierdzono, że jest to minimalna ilość potrzebna, aby nasz czworonożny przyjaciel w przyzwoitym stopniu zaspokoił swoje potrzeby żywieniowe. Im większy procent mięsa i mniej produktów pochodzenia zbożowego w składzie karmy, tym lepiej dla zdrowia naszych podopiecznych.

Wraz ze wzrostem jakości karmy, często rośnie też jej cena. Zazwyczaj, mimo że chcemy zapewnić naszym zwierzakom jak najbardziej wartościowy posiłek, jesteśmy zmuszeni do pewnych kompromisów, ze względu na ograniczenia domowego budżetu. Nie każda dobra karma musi być droga i czasami wystarczy mały rekonesans w internecie (np. wśród karm wchodzących dopiero na rynek), aby trafić na coś wartego uwagi, dostępnego w atrakcyjnej, często promocyjnej cenie.